بختک (فلج خواب) – مقاله شماره یک

بسم الله الرحمن الرحیم

سلام

مطمئنا اگر برای خودتان هم اتفاق نیافتاده باشد، تا به حال شنیده اید که کسی از بختک برایتان گفته باشد. در دوره ی دبیرستان، روزی با دوستانم گپ می زدم که صحبت به بختک کشید. جالب بود که همه با شور و حرارت از تجربه ی خود یا نزدیکانشان که هنگام خواب گرفتار بختک شده بودند صحبت می کردند. جالب تر آنکه، تعریف هیچ کدامشان از آن موجود عجیب، یکسان نبود. یکی می گفت: (( شکل یه عنکبوت بزرگه…)). دیگری اما آن را زنی سفید پوش توصیف می کرد که در هوا معلق است و ناگهان وارد بدن انسان می شود. اما مشهورترین چهره ی بختک را پیرزنی سنگین و بد چهره وصف می کردند که روی سینه ی انسان می نشیند و اجازه هیچ حرکتی را به او نمی دهد، حتی گاهی نفس کشیدن را…

 

[تصویر:  ghost-costume-02.jpg]

برایم خیلی جالب بود. برای درک موضوع خیلی با خودم کلنجار رفتم. من جز ملائک و اجنه، به موجود ماورایی دیگری اعتقاد نداشتم. با خود می گفتم اگر چنین موجودی حقیقی بود، حتما در قرآن درباره اش چیزی می خواندم. بنابراین تصمیم گرفتم تا درباره اش تحقیق کنم. وقتی موضوع را در خانواده مطرح کردم، آنها هم دوستانی داشتند که به این مشکل دچار باشند و هر یک نیز افسانه ای تازه از شکل و شمایل این موجود عجیب ارائه دادند. این موضوع تصمیمم را راسخ تر کرد. خوشبختانه اینترنت راه را برای تحقیقم خیلی خیلی هموار می کرد.

در اینترنت به جستجو پرداختم. به سایتهای جالبی بر خوردم. سایتهایی که افراد زیادی در آن ها عضو بودند و در تالار های آن در مورد جدالی که شب گذشته با بختک خود داشته اند بحث می کردند.

 

 

[تصویر:  bakhtak.jpg]

بعضی ها چنان مفصل درباره جنگشان با آن موجود پلید نوشته بودند که دهانم از حیرت باز می ماند. اما در آن سایت ها هم باز آن نکته جالب دیده می شد…. تعریف هیچکدامشان از بختک، مثل دیگری نبود. یاد کتاب سوم سری داستان های هری پاتر افتادم که در آن موجودی به نام لولو خورخوره وجود داشت، که خود را به شکل ترس افراد در می آورد. یعنی مثلا اگر من از گرگ می ترسم، آن موجود هم به شکل گرگ در می آید. داستان بختک قصه ی ما هم همین بود. بختک در هر کشور و هر تمدنی، اسمی دارد و هر قومی بسته به فرهنگ خود دلیلی برای آن تراشیده اند.

 

[تصویر:  d7b9006e-4a0c-4bba-8d80-f180f2754486.jpg]

گشتم و گشتم تا بالاخره به یک سایت پزشکی رسیدم که به طور کامل شرح داده بود که دلیل علمی و پزشکی بختک یا همان فلج خواب چیست… (آن موقع مثل حالا، سایت های علمی، در این باره زیاد نبود که با اولین سرچ دلیل درست موضوع را پیدا کنم)

اگر به طور خیلی ساده بخواهیم بگوییم این می شود که:

خواب انسان مراحل مختلفی دارد. برخی آن مراحل را آلفا، بتا و گاما نام گذاری کرده اند، برخی هم REM و NREM و چیزهای دیگر…

مراحل خواب را برای ساده تر شدن این طور شرح می دهیم که، در مرحله اول انسان وارد خواب سبک می شود. خوابی که بدن در آن استراحت می کند اما خواب نمی بیند.

مرحله دوم، مرحله ایست که انسان رویا می بیند. مکانیزم بدن در این مرحله این گونه عمل می کند که برای جلوگیری از آسیب رسیدن به بدن، به جز چشم ها( که لازم است حرکت کنند) و دستگاه تنفسی، بقیه ارگان های بدن را فلج می کند. این کار باعث می شود شما حرکتی را که در خواب انجام می دهید، در بیداری انجام ندهید. برای مثال وقتی در خواب در حال دویدن هستید، در واقعیت پاهایتان تکان نخورد.

اما گاهی، هنگامی که مغز در مرحله دوم خواب است (که همان مرحله رویا دیدن است)، انسان هشیاری اش را بدست می آورد( به دلایل مختلفی مانند عوامل ژنتیکی، استرس، استفاده از برخی داروها و…). چشم ها باز می شود، اما فرد قادر به انجام هیچ حرکتی نیست.اینجاست که ترس به سراغ آدم می آید. و چون مغز هنوز در حالت رویا دیدن است، فرد در حالی که هشیار است، با چشمان باز رویا می بیند و از آنجا که ترسیده، این رویا ها غالبا ترسناک هستند. اینجاست که فرد همان چیزی را می بیند که از آن بیشتر از همه می ترسد.

 

[تصویر:  nightmare.jpg]

تجربه بسیار نا خوش آیند و دلهره آوریست.

اما این مشکل راه حل های ساده ای دارد. گاهی با آگاه کردن فرد از واقعیت موضوعی به نام بختک، گاهی با مشاوره و در موارد نادر با قرص های ضد افسردگی این مشکل رفع می شود.

آمار ها نشان می دهد از هر 4 نفر، یک نفر این حالت را تجربه می کند و تجربه نشان داده راه هایی برای زودتر خلاص شدن از شر این فلج بودن بدن هست. مثلا اینکه فرد چشمانش را ببندد و سعی کند انگشتانش را تکان دهد و…

در ارسال های بعد مطالب را از سایت های پزشکی برایتان می گذارم تا هم با اصطلاحات علمی این موضوع آشنا شوید و هم راه حل های کامل تر و دقیق تر را بدانید.

موفق و پیروز باشید

یا حق

نویسنده: فرهاد

هنوز دیدگاهی ارسال نشده است.

ارسال یک دیدگاه